Já na tátu, táta na mě, aneb "Jak pokračuje kauza 130 miliónů"

Také čekáte, jak bude pokračovat kauza „pozemků otce a syna Paparegových“? Co by asi mohlo následovat? Tak si to představme:

  1. Primátor Paparega se za situaci omluví a odstoupí z funkce primátora … Ještě než tak učiní, tak vrátí zpět stav pozemků pro výstavbu rodinných domů, nechá oslovit vlastníky, kteří by se měli zavázat, že do nějaké doby zahájí výstavbu sítí, jinak jim bude pozemek změněn na něco zeleného. Návrh na vznik nové lokality pro jeho otce ve Vtelnu stáhne jako naprosto nevhodný.
  2. Primátor Paparega ze situace nevyvodí nic a bude nadále mlžit a ohlupovat nás svými „vysvětleními“ nevysvětlitelného. A když se náhodou dostane na nějakou svolanou tiskovou konferenci vlastníků pozemků (na kterou nebude zván), tak se bude bránit tím, že svatosvatě přislíbí, že se zasadí na kraji o to, aby jejich zóna zůstala jako stavební parcela pro výstavbu rodinných domů. Zvláštní slib, když si následně přečtete vyjádření zastupitelky Peštové (ANO), která upozorní, že na kraji není co vyjednávat, protože zóny jsou platné a ten, kdo je chce měnit, je právě Paparega.
  3. Primátor Paparega dá příkaz úředníkům magistrátu, aby nalezli cokoliv, co by jeho pochybení obrátilo proti opozici, nejlépe proti Sdružení Mostečané Mostu. Potom s tímto nálezem vystoupí třeba na zastupitelstvu, všem vysvětlí, že nechtěl otci připravit monopolní zónu pro výstavbu rodinných domů a nechtěl mu přihrát více než 100 miliónový výdělek, že za to vše může OPOZICE.

Tak co myslíte? No ano, C) je správně. Primátor ve svých obranách vypráví, že zrušení zón navrhovalo předchozí vedení SMM, konkrétně JUDr. Jeníčková a že chudák pan podnikatel - otec má podánu žádost o zařazení jeho pozemku ve Vtelně už od roku 2013, kdy on ještě nebyl primátorem. Podívejme se tedy, jak vše probíhalo v minulosti:

Změny územního plánu

Územní plán je materiál, který se vyhotovuje až na desítky let – ze zákona. Paparega se chlubí, že ONI udělali nový ÚP a ti před ním dělali jenom změny. To je pravda, ono se tak totiž dělá. Naposledy ti před NIMI nechali zpracovat ÚP v roce 2002. Změny v něm (tedy v současném ÚP) byly provedeny 9x v letech 2003, 2006, 2007, 2009, 2010, 2011 a 2013. Všechna projednávání byla klidná a bez emocí a zastupitelstvo je vždy normálně schválilo. Mimochodem nový ÚP se dělá proto, že to vyžaduje zákon, ne proto, že to navrhl pan primátor.

Zóna Na Sadech

Na nejdiskutovanější zónu Na Sadech byla vyhotovena v letech 2011 až 2012 studie (od ing. arch. Lejčara), která řešila funkčnost využití této lokality. V roce 2011 proběhlo rozšíření areálu BAUMAX a probíhalo územní řízení pro výstavbu areálu DECATHLON na jižním území lokality s výjezdem na ulici Pražská. Na ostatní ploše měly být stále rodinné domy. Později DECATHLON po rozhodnutí francouzských vlastníků odstoupil od všech smluv.

Vývoj pozemků pro výstavbu rodinných domů

Návrh byl v minulosti na změnu části Rudolic a Střimické výsypky (naproti letišti) pro nezájem o výstavbu. Dále se zrušila zóna na Kopistské výsypce, kde byl plánován Western park, ze kterého sešlo. Dále byl návrh na zrušení Slatinic a rybníčka za lokalitou v Čepirozích (u Koliby, kde byl svého času slavný hanbinec). Vždy šlo o změny prospěšné městu Most, ne jedincům. A kam byla zaměřena v posledních letech pozornost města? Na ta území, kde již byla nejdál příprava pro výstavbu. Jednalo se o Benedikt východ (dnes tam rostou domky jako houby po dešti) a na zónu od ulice U Lesíka. Následovat měly zóny Na Sadech atd.

A co Paparegova zóna Vtelno

To, že si zažádal již v roce 2013, ještě neznamená, že o jeho návrh má město zájem (než se stal primátorem Paparega město zájem nemělo). Zcela zřetelně to napsal Ing. Moravec (jeden z vlastníků pozemků v zóně Na Sadech): „Ještě v roce 2015 předložilo město návrh nového ÚP na krajský úřad se zónou Na Sadech pro výstavbu RD a zóny ve Vtelně jako zemědělské. Až v roce 2017 předložilo město nový návrh se zrušením výstavby v zóně Na Sadech a návrhem na novou zónu pro výstavbu RD ve Vtelně (otce primátora Paparegy). Vše klíčové se tedy odehrálo v době primátorování pana Paparegy“. Důvodů, proč je tato zóna nevhodná pro výstavbu RD, je celá řada. Jedná se o zónu, která je již příliš vzdálena vlastnímu městu Most a znamenala by velké problémy v dopravě, v komunálních službách apod. Zóna nemá školu, obchody apod. Navíc je tato zóna zemědělská, s nejvyšší bonitou půdy. Schválení této zóny by přineslo potíže podnikateli Weberovi na sousedících pozemcích, kde pěstuje bio ovoce a chová koně. Musel by se také vyřešit bezpečný přechod obchvatu Mostu oddělujícího Most od Vtelna (zřejmě nadchodem nebo podchodem). A ve výčtu nevýhod by se dalo ještě dlouho pokračovat.

Pane primátore, ptá se opoziční SMM, proč je tedy nutné rušit stávající zóny pro výstavbu rodinných domů a na jejich úkor zřizovat nesmyslně novou zónu vašeho otce ve Vtelně?

Naše jednička - MUDr. Jan Cee

DSC 0005 

Zastupitelé SMM 2018 - 2022

Zastupitelské dny

Každou první pracovní středu v měsíci vás očekávají zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu.

Od 1500 do 1700 hodin jeden z nich v kanceláři tiskového mluvčího ve vstupní hale správy SBD Krušnohor (vchod 1), ulice Československé armády 1766, Most vyslechne připomínky a názory kteréhokoliv obyvatele města Mostu.

Zastupitelské dny 2018 - Využijte této příležitosti!

Stanovy sdružení

Stanovy Sdružení Mostečané Mostu k zobrazení zde.

Kontakt

Adresa

tř. Čs. armády 1766
434 01 MOST
Česká republika

Email

info@mostecane.cz